Stres w odchudzaniu
Kategorie:

Stres w odchudzaniu prawdziwym wrogiem

Ćwiczysz regularnie pięć razy w tygodniu. Stawiasz na zdrową, zbilansowaną dietę bez żadnych cukrów prostych i zbędnych tłuszczy. A Twoja waga stoi! O co więc tutaj w tym wszystkim chodzi? Przyczyn może być wiele, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż głównym winowajcą takiego stanu rzeczy może okazać się stres. Jak wiemy stres jest wrogiem każdego, jeśli jest go w nadmiarze. Oprócz wpływu na zdrowie człowieka, okazuje się, że może mieć także duże znaczenie dla samego procesu odchudzania. A dlaczego?

Choć w pierwszej fazie stresu – walka lub ucieczka następuje chwilowy brak apetytu związany z bólami żołądka i mdłościami, to w przypadku stresu długofalowego, przechodzącego w kolejne fazy, sprawa wygląda już nieco inaczej. Stres zaczynamy zajadać, nasz metabolizm pracuje coraz wolniej, zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, kilogramy idą w górę. Na stres z kolei wpływ mają i inne czynniki, które w konsekwencji prowadzą do tego, że nie mamy pojęcia już co robić, by zacząć chudnąć.

SEN

Jednym z problemów człowieka XXI wieku jest niewystarczająca ilość snu. Nie śpimy, bo mamy dużo pracy, nie śpimy, bo za dużo na głowie problemów, nie śpimy, bo doba wydaje się być za krótka. Taki stan rzeczy prowadzi do stresu, gdyż obawiamy się tego, że się nie wyśpimy, że organizm będzie osłabiony. Tworzy się takie błędne koło, z którego bardzo trudno jest się wydostać. U osób nie mogących wieczorem zasnąć zwiększa się poziom kortyzolu, a to prowadzi do upośledzenia mechanizmów związanych ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią jakość i ilość snu, takie działanie z pewnością odbije się na naszym wyglądzie.

Tarczyca

Kolejnym dużym problemem, z jakim zmaga się bardzo duży odsetek ludzi jest tarczyca. To ona doprowadza do sytuacji, w której odkładanie się tkanki tłuszczowej następuje szybko, a spalanie jej bardzo wolno i niezwykle słabo pod względem wydajności. U osób z wyższym poziomem kortyzolu tkanka tłuszczowa osadza się bardziej i to najczęściej w okolicach brzucha, co jest procesem bardzo niebezpiecznym, zarówno dla samego zdrowia, jak również i życia. Koniecznym jest przyjmowanie leków, stosowanie diety i uprawianie aktywności, by móc normalnie żyć i cieszyć się przy tym pięknym wyglądem. Tarczycę można również wspierać precyzyjnie dobranymi suplementami diety. Dobór należy konsultować w sposób rozważny, warto również poznać jak działa tarczyca.

A co z kwestią katabolizmu mięśniowego?

Bardzo często mówi się, aby waga nie była wyznacznikiem tego, jak chcemy wyglądać. Niestety można ważyć mało i wyglądać niedobrze, a ważyć dużo więcej i wyglądać rewelacyjnie. Jest to związanie z zaburzeniem proporcji tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Kiedy się stresujemy, zaczynają zmniejszać się nasze mięśnie, a nie nasza tkanka tłuszczowa. Działanie kortyzolu sprawia więc, że zaczynamy ważyć coraz mniej, ale wyglądamy przy tym bardzo nieatrakcyjnie, gdyż następuje utrata tkanki mięśniowej. 

Suplementy obniżające kortyzol – jakie wybrać?

Ashwagandha – pomaga skutecznie obniżać poziom kortyzolu. Przegląd badań w języku polskim jest dostępny tutaj: Ashwagandha pomaga niwelować stres i kontrolować wagę.

Różeniec Górski jest bardzo dobrym adaptogenem. Skutecznie obniża napięcie i redukuje objawy wysokiego poziomu kortyzolu. Warto postawić na produkt o odpowiedniej standaryzacji – pozwala to realnie odczuć korzyści z jego stosowania. Warto w tym przypadku poznać ranking produktów z rhodiola rosea.

Jak radzić sobie ze stresem, by jednocześnie móc lepiej wyglądać?

Oprócz odpowiedniej, zbilansowanej diety, w czasie której nie będziemy głodni – bo uwaga, głód także może prowadzić do wystąpienia stresu, ważna jest aktywność fizyczna, ale bez przetrenowania,  a także zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Konieczne jest więc znalezienie chwili tylko dla siebie, by móc chwilę się zrelaksować, odpocząć i wyciszyć. Trzeba być konsekwentnym i działać zgodnie z założonymi postanowieniami, bo tylko dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzone cele. Jeśli zaczynamy się stresować, wyszukajmy dla siebie odpowiedniej techniki walki ze stresem, dzięki której od razu będziemy chcieli ten stres pokonać.

Im bardziej będziemy walczyć z działaniem stresu na nasz organizm, tym szybciej zobaczymy widoczną poprawę w kwestii naszego dbania o sylwetkę i chęci zrzucenia zbędnych kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *